Flest penge går til et bustrace i Aalborg og en udvidelse af havnen i Hanstholm.
Der er 145 mio. kr. på vej til nye trafikprojekter i Nordjylland.
Et forlig, der fredag blev indgået af en bred kreds af partier i Folketinget, sikrer penge til 23 større eller mindre projekter i landsdelen.
Det største enkeltbeløb, 30,1 mio. kr., går til at anlægge et bustracé mellem Sohngårdsholmsvej og universitetsområdet i Aalborg.
Traceet skal i første omgang benyttes af busser, men vil senere let kunne anvendes af en eventuel letbane til området i Aalborg Øst, hvor Aalborg Universitet ligger, og hvor det ny sygehus placeres.
Aftalen betyder også 30 mio. kr. til udvidelse af havnen i Hanstholm, 16,9 mio. kr. til en støjskærm på østsiden af E45 mellem Saltebakken og Strandgårdsvej i Frederikshavn samt 11,7 mio. kr. til en ny busterminal i Hobros midtby.
-
Print artikel
26. nov 2010 kl. 16:13
Hans Peter
Læs/besvar
Tænk hvor mange af de huller der er i de eksisterende veje man kunne reparere for 30,1 mill. kroner. Utroligt at NT-mafiaen med Hr. K. Larsen i spidsen har kunnet tørre Folketinget så eftertrykkeligt.
Læs/besvar
26. nov 2010 kl. 18:57
Claus Bisgaard
Læs/besvar
Hullerne i vejen får fart bøller til at sænke farten. Og en støtte af den kollektive trafik er også rigtig god for dig. Mindre biler på vejene mindre forurening. Mere motion til folk
Læs/besvar
Se alle kommentarer
Visninger:
15