NORDJYLLAND: Antallet har været faldende i mange år, men nu er der tegn på et comeback til fødsler i hjemmet.
Jordemoderforeningen i Nordjylland melder om, at de oplever en vækst af kvinder, som ønsker at bytte fødegangen ud med deres egen stue.
Tallet alene i Aalborg er steget fra 24 hjemmefødsler i 2008 til 60 i år, og det mener kredsformand for jordemødre i Nordjylland, Louise Sørensen, kan tilskrives ordningen "kendt jordemoder" fra 2009.
- Vi har oplevet et fald i antallet af hjemmefødsler i mange år, men muligheden for at have den samme jordemoder gennem hele graviditeten og fødslen, har givet fødende en sikkerhed, der gør, at flere vælger hjemmet, fortæller kredsformanden.
På landsplan er antallet ifølge Sundhedsstyrelsen steget fra 600 om året til 730 sidste år, og kredsformanden glæder sig over udviklingen.
- Der er langt mere ro i hjemmet for både jordemoder og den gravide, og vi kan også se, at der er færre indgreb hos kvinder, der føder hjemme, så det er en udvikling, vi bakker op om, siger hun.
Hun håber, at tendensen kan være med til at aflive myterne om hjemmefødsler.
- Mange kvinder har den forestilling, at det er risikabelt at føde hjemme uden hospitalets udstyr og apparatur, men det er ikke tilfældet, og hvis vi ser tegn på noget unormalt, så overflytter vi dem med det samme, siger hun og fortæller, at det er en udvikling, som har fundet sted siden 1950erne og 1960erne. Dengang fødte alle kvinder som udgangspunkt hjemme.
- Men der er langsomt opstået en kultur, hvor hospitalet er blevet det "sikre" at gøre, selvom der ikke er noget farligt i hjemmefødsler, siger hun.
Ikke et sundhedstegn
Hos foreningen Forældre og Fødsel er formand Maria Lisette Jacobsen ikke udelukkende begejstret for udviklingen i antallet af hjemmefødsler.
- Det er dejligt at mange har fået øjnene op for muligheden, men vi mener, at det er et udtryk for, at kvinder prøver at sikre sig en bedre service, end den de ville få på fødegangen, siger formanden for organisationen, der arbejder for fødesagen.
Nedskæringer og dårlige mediehistorier har ifølge Maria Lisette Jacobsen gjort, at mange kvinder føler sig usikre på hospitalerne.
Hvis de føder hjemme, så er der ro og en jordemoder, som kun værner om dem til arbejdet er færdigt.
- Her skal de ikke tænke på, om de får ordentlig ammehjælp. Om de skal være hurtigt ude af hospitalssengen igen. Eller om de kan føde på det hospital, de gerne vil, siger Maria Lisette Jacobsen og tilføjer:
- Det er ikke en kritik af jordemødrene. De er dygtige og løber, så hælene brænder, men vilkårene for deres arbejde bliver dårligere og dårligere, og det aflæses i antallet af hjemmefødsler og brugen af private jordemødre.
-
Print artikel
Klik på "Kommenter denne artikel", og start en debat om denne artikel på DitCentrum.dk. De seneste kommentarer bliver også bragt her på siden.
Visninger:
29