Dopingsag mod Lance Armstrong opgives

  • 04. februar 2012 03:20
  • Af:

Avisannonce

Annonce

Annonce

Anklagemyndigheden i USA stopper dopingundersøgelse af Lance Armstrong og US Postal.

Den amerikanske anklagemyndighed opgiver dopingundersøgelsen af den syvdobbelte vinder af Tour de France, Lance Armstrong, og hans holdkammerater på det hedengangne US Postal.

I værste fald kunne sagen have udløst en fængselsstraf til Lance Armstrong, hvis anklageren havde kunnet bevise, at Armstrong var dopet, mens han var sponsoreret af det statsejede US Postal.

Det ville nemlig betyde, at Armstrong har ført befolkningen bag lyset for statens midler, og det er strafbart. Armstrong vandt seks af sine sejre fra 1999 til 2004, mens han kørte for US Postal.

Granskningen har stået på i to år, og det er meget lidt, der er sluppet ud til offentligheden om anklagemyndighedernes undersøgelse.

I en kortfattet udtalelse nøjes anklager Andre Birotte Jr. med at fastslå, at hans kontor har lukket og afsluttet undersøgelsen.

- Jeg er taknemmelig for at høre, at anklagemyndigheden indstiller sin undersøgelse. Det er den rette beslutning, og det takker jeg dem for, lyder det i en udtalelse fra den 40-årige Armstrong.

Gennem sin karriere lykkedes det aldrig for Armstrong at ryste dopinganklagerne af sig, selv om han uden undtagelse altid har klaret sig igennem de medicinske test af brug af doping.



/ritzau/Reuters

Print artikel

Kommenter denne artikel

Klik på "Kommenter denne artikel", og start en debat om denne artikel på DitCentrum.dk. De seneste kommentarer bliver også bragt her på siden.

Visninger: 8

Sektionsforsiden lige nu

Mest læste Sport

Seneste nærnyt

Det sker

Alle SportMusikFilmTeaterUdstillingerSøgMangler dit arrangement?
                 
<maj 2012>
mationtofr
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910

Næste Toparrangement

Hvidstengruppen
Sted
BioCity
Dato
21-05-2012
Læs mere