VELGØRENHED: Restaurant Vægteren inviterer til middag med ?Drengen i den gamle krop?
POULSTRUP: - Vi skal give Jesper og hans familie en god oplevelse. Derfor gør vi det.
Det siger Allan og Flemming Jensen, tvillingekokke på Restaurant Vægteren i Frederikshavn.
På lørdag 12. juni arrangerer de velgørenhedsmiddag for 12-årige Jesper Sørensen, der i 2008 blev landskendt via TV2-dokumentaren ?Drengen i den gamle krop?.
Kamp med tiden
Jesper lider som den eneste dansker af den sjældne genetiske sygdom progeria, der betyder, at hans krop ældes otte gange hurtigere end normalt. Dermed lever han i en konstant kamp med tiden.
- Vi så Jesper i Go? Morgen Danmark, hvor han fortalte, at hans store ønske var at blive kok, fortæller Allan og Flemming Jensen, der kontaktede Jespers familie og tilbød dem en dag på Restaurant Vægteren i Frederikshavn.
- Vi har fået lavet en rigtig kokkejakke til Jesper, som skal være med i køkkenet fra morgenstunden af, fortæller Flemming Jensen.
Med til Frederikshavn kommer Jespers forældre samt storebror Jacob og Jespers farmor, Aase.
- Familien låner første sal her i restauranten, så Jesper kan hvile sig ind imellem, fortæller Flemming Jensen.
Allan Jensen har besøgt Jesper i Poulstrup, og lørdagens menu er afstemt nøje med den lille dreng med den sjældne sygdom.
- Vi laver selvfølgelig en speciel menu til Jesper, mens resten af gæsterne får en menu, der er afstemt efter sommeren. Vi skal blandt andet have rødtunge med ærter, nye gulerødder, skindstegt multe, bornholmer unghane med asparges, sommerkål og danske kartofler, fortæller Flemming Jensen - der også kreerer en speciel skyller med astronaut-is til Jesper og resten af selskabet.
I alt er der plads til 50 gæster på restauranten. Kuvertprisen er 1200 kroner, og hele overskuddet går til Jesper.
- Vi arbejder alle gratis denne aften, ligesom de fleste leverandører sponserer råvarerne, så vi forhåbentlig kan give Jesper en stor check med hjem, siger Flemming Jensen.
Facebook og motorcykler
Efter TV2-dokumentaren har Jesper mødt stor sympati og støtte.
For eksempel er der oprettet en Facebookgruppe, der samler penge ind til Jesper, og for et år siden fik Jesper et andet stort ønske opfyldt: En tur rundt i Nordjylland i sidevognen til en motorcykel.
Flere hundrede motorcyklister fra det meste af landet fulgte Jesper rundt i landsdelen. Jesper rejser tre gange om året til Boston i USA, hvor han deltager i et medicinsk forsøg, som skal forlænge livet for verdens progeria-børn.
Kun ét barn ud af otte millioner får konstateret progeria, og i hele verden findes kun 43 progeria-børn.
Jesper er den eneste i Skandinavien.
-
Print artikel
Klik på "Kommenter denne artikel", og start en debat om denne artikel på DitCentrum.dk. De seneste kommentarer bliver også bragt her på siden.
Visninger:
14