HANDICAP: Udviklingshæmmedes Landsforbund advarer mod at forbyde prostitution
KØBENHAVN: Handicappede frygter, at de i fremtiden bliver tvunget til at vælge imellem at undvære sex eller at blive kriminelle.
Diskussionen om at forbyde købesex raser igen, efter at en ny undersøgelse viser, at antallet af gadeprostituerede er fordoblet på få år.
Men for mange handicappede er en prostitueret en fast del af sexlivet.
? Det er en gruppe, der bliver klemt en gang til, for man tænker ikke på, at de har et sexliv ligesom alle andre. Hvis udviklingshæmmede ikke får afløb en gang imellem, går det ud over resten af personalet og beboerne, siger Lisbeth Jensen, formand for Udviklingshæmmedes Landsforbund.
Selvom der ikke er flertal for et forbud lige nu, skubber venstrefløjen med Socialdemokraterne i spidsen på. Senest har S i Københavns Borgerrepræsentation gennemtrumfet et forbud mod, at ansatte formidler kontakt mellem handicappede og prostituerede.
En mulighed, som de omkring 40.000 udviklingshæmmede i Danmark ellers har haft i flere år. Men den bør fjernes overalt i landet, mener Mette Frederiksen, S-socialordfører.
? Hvis vi når dertil, hvor vi betragter prostitution som et socialt problem, kan man ikke som stat og samfund aktivt bidrage til at opretholde prostitution, siger hun.
Karsten Løt, der i 36 år har arbejdet med handicappedes seksualitet, kalder det ren og skær diskrimination at forhindre handicappede i at få kontakt med en prostitueret, så længe prostitution er lovligt.
Side 8-9
Tip en ven
Print artikel
Klik på "Kommenter denne artikel", og start en debat om denne artikel på DitCentrum.dk. De seneste kommentarer bliver også bragt her på siden.