Frederikshavn

”Ulven” i Frederikshavn var bare en hund

Det lignede en ulv, men det var en hund, der var stukket af

Denne hund blev forvekslet med en ulv lørdag.
Denne hund blev forvekslet med en ulv lørdag.

Opdateret kl. 15:08

FREDERIKSHAVN: Flere personer mente, at de havde set en ulv løbe rundt ved Frederikshavn i går. Men nu viser det sig, at der slet ikke var tale om en ulv med derimod en hund.

Nordjyllands Politi oplyser søndag formiddag, at hunden er tilbage ved sine ejere, som er et tysk ægtepar, der bor på en campingplads i Sæby.

Hunden, en Siberian Husky, tog på en lille udflugt, og da flere personer så den, troede de altså, at der var tale om en ulv.

- Hunden blev set flere steder ved Frederikshavn, og på et tidspunkt kom den ind på Flådestationen område, hvor det lykkedes nogle af vagterne at få fat i den. Derefter blev ejerne kontaktet, og de har fået hunden tilbage, siger Karsten Højrup Kristensen, vagtchef ved Nordjyllands Politi.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden