Fodbold

AaB stærkt svækket inden topbrag

Nordjyderne må tage i Parken med alternativ startformation

Jakob Ahlmann er skadet og ude af billedet til kampen i Parken mod FCK. Foto: Michael Bygballe
Jakob Ahlmann er skadet og ude af billedet til kampen i Parken mod FCK. Foto: Michael Bygballe Michael Bygballe

BRAMDRUPRAM: Jakob Ahlmann og Nicolaj Thomsen måtte opgive at fuldføre dagens træning i det østjyske. Ingen af de to kommer derfor med i truppen til topkampen mod FC København i Parken søndag aften.

- Jeg kan mærke noget, der strammer i mit baglår. Jeg tør ikke tage chancen og så risikere at misse resten af efteråret, siger Jakob Ahlmann, som dermed for første gang i sæsonen ikke starter på venstrebacken.
Den plads tilfalder i stedet Patrick Kristensen og det giver andre problemer på centrale midtbane, hvor anfører Thomas Augustinussen stadig er savnet, mens Nicolaj Thomsen nu også meldes ude.

Hallur Hansson på spring

Det kan sende færingen Hallur Hansson i spil fra start på den centrale midt. Træningen indikerede, at det formentlig kommer til at ske.

- Nu må vi se. Jeg skal have lagt et puslespil her i eftermiddag, for der er mange der skal rykkes rundt. Der er nogle udfordringer, fortæller Kent Nielsen.
Hallur Hansson så ud til at have nogle kommunikationsvanskeligheder i den taktiske træning. Færingen har blot fået to minutter som indskifter hidtil i sæsonen i Brøndby.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden