De færre børn betyder nemlig, at færre får behov for pasning, så fra 2011 til 2013 bliver kommunen nødt til at opsige mellem 50 og 60 dagplejere - mens resten forsvinder ved ”naturlig afgang”.
Koster 4,5 mio.
Opsigelserne giver kommunen en ekstraordinær merudgift på 4,5 mio. kroner, fordi dagplejerne har krav på en fratrædelsesgodtgørelse på tre måneders løn samt udbetaling af optjente feriepenge. Og det er så mange penge, at dagplejen ikke kan finde dem via besparelser på sit eget budget, så nu optræder beløbet som et af de ønsker, familie- og socialudvalget vil fremsende til det kommende budget.Umuligt at forudse
- Det er ikke nødvendigvis noget, vi har kunnet forudse, og derfor er det også rigtigt, rigtig ærgerlig, for 50 dagplejere er jo temmelig mange, siger rådmand Mai-Britt Iversen (S).Hun regner med, at en del af faldet i børnetallet skyldes, at folk i dag venter med at få børn på grund af krisen. Og det påvirker også flyttemønstret, så flere bliver boende i midtbyen, selvom de får børn.

Skriv din kommentar
Du er logget ind som:
Har du allerede et NORDJYSKE login?
Log ind her
Hvis du ikke er
logget ind, sender vi et link, du skal klikke på for at få vist din kommentar.
Skriv din kommentar