EMNER

Tilsynet på eternitgrunden skærpes

Kommunen vil fremover en gang om måneden kontrollere, at håndtering af asbestholdig jord følger forskrifterne

Store mængder jord skal fylde hullet op mod Blegkilde og Lektorvej. Kommunen skærper tilsynet med jordarbejdet. En del af jorden er forurenet og skal deponeres efter en bestemt metode. Foto: Grete Dahl
Store mængder jord skal fylde hullet op mod Blegkilde og Lektorvej. Kommunen skærper tilsynet med jordarbejdet. En del af jorden er forurenet og skal deponeres efter en bestemt metode. Foto: Grete Dahl Foto: Grete Dahl

Opdateret kl. 10:35

AALBORG: Aalborg Kommunes miljømyndigheder skærper nu tilsynet med jordarbejdet på eternitgrunden efter den senere tids fokus på asbestfare i området.

Kommunen vil nu en gang om måneden kontrollere, at arbejdet med at fylde jord i en slugt bliver gjort efter de anvisninger, som er givet. Tidligere er der udført to tilsyn om året.

Kunne være bedre

Ifølge kommunen sker det ikke fordi, der er konkret mistanke om, at tingene ikke er i orden. Men fordi man vil skabe tryghed hos beboerne i nærheden.

I øvrigt erkender kommunen nu, at den ikke hidtil har kommunikeret godt nok.

- Vi ville gerne have været bedre i formidlingen af denne sag. Det må vi tage ved lære af, siger miljøchef Michael Damm.

Møde om asbestfare

I øvrigt har Byggefagenes Samvirke i Aalborg taget initiativ til et informationsmøde om fare for asbest hos de håndværkere, som arbejder eller har arbejdet på eternitgrunden de seneste tre år.

Mødet holdes mandag, og foruden fagforeningerne vil der også være repræsentanter fra bygherre Søren Enggaard A/S, en arbejdsmediciner og miljømyndighederne.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden