Flertal af S, DF og EL sætter V og K mat igen
Det nye flertal i Thisted Kommunalbestyrelse traf beslutning om finansiering der skal afbøde virkningerne af besparelser dagpasningsområdet
THISTED: En middelmådig løsning eller ren varm luft frem for en fremadrettet og bæredygtig beslutning, som kommunalbestyrelsen kan samles om.
Karaktergivningen fra Venstre og de konservative til det ændringsforslag, som socialdemokrater, Enhedslisten og DF i fællesskab stemte hjem på tirsdagens møde i kommunalbestyrelsen var helt i bund og efter aftenens møde tyder meget på, at det kommunalpolitiske barometer står tilsvarende lavt når det gælder den indbyrdes forståelse mellem borgmesterpartiet Venstre og de konservative i forhold til S, DF og EL, som endnu en gang mobiliserede et alternativt flertal udenom borgmesteren.
Situationen i kommunalbestyrelsen var den samme som på mødet i november, hvor det samme alternative flertal var enigt om at afbøde virkningerne af udviklingsplanen på dagpasningsområdet med en beslutning om kun at lukke en institution og lægge en anden sammen, hvor planen foreslog flere lukninger.
I går handlede det om at finde penge til at finansiere en del af beslutningen fra november, da kommunalbestyrelsen skulle tage stilling til ”finansiering af afbødeforanstaltninger på udmeldte besparelser på dagtilbudsområdet”.
Med et forslag fra S, DF og EL om at give en tillægsbevilling på 7,3 millioner, blandt andet finansieret af mindreforbrug på skoleområdet, et forventet mindreforbrug på dagtilbudsområdet og en forventning om at få tilført 1,9 mio. kroner fra regeringens ”børnemilliard” mente de tre partier at have pengene til at bevare 19 af de i alt 32 pædagogstillinger, som stod til afvikling.
På tirsdagens møde præsenterede de tre partier et ændringsforslag, hvor finansieringen i stedet skulle findes i kommunens kasse indtil en anden bæredygtig finansiering var på plads.
Men hvad er bæredygtighed og hvilke løsninger er der, lød spørgsmålet igen og igen fra Venstre og konservative, der også rejste tvivl om, hvor længe kommunen kan opretholde den nuværende kapacitet på børnepasningsområdet, for der igen skal drøftes lukninger.
- S, DF og EL har vedtaget en udviklingsplan, men de glemte, at de allerede havde stemt for budgettet for 2015 - og nu prøver de at lappe tingene sammen, sagde Kenneth Bjerregaard (V).
I debattens døende minutter forsøgte venstre at få sagen taget af dagsordenen med et forsalg om, at sagen udsættes for at optage forhandlinger om ”bæredygtige løsninger” i januar og februar næste år. Forslaget fik 12 stemmer fra V og K, men S, DF og EL med 14 stemmer sagde nej tak for i stedet at stemme deres eget ændringsforsalg til finansiering igennem.
- Hvad vil V og K. Vi kan ikke gøre jer tilfredse til trods for at vi helt frem til mødets start søgte at nå en løsning, vi alle 27 kan stå bag, sagde Ib Poulsen (DF).
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.