Fysioterapeut kan ikke flytte
Brønderslev Kommune vil gerne beholde fysioterapeut i kommunen
BRØNDERSLEV/DRONNINGLUND: En fysioterapeut i Dronninglund skal ikke flytte sin klinik til Hals. I hvert fald ikke, hvis det står til Brønderslev Kommunes social- og sundhedsudvalg.
Baggrunden for, at Benefit Dronninglund vil flytte er, at fysioterapeuten er blevet kontaktet af Hals Lægehus, som ønsker at optimere samarbejdet med fysioterapeuterne.
Flytningen af kapacitet fra Brønderslev Kommune til Aalborg Kommune vil betyde, at der bliver en dårligere dækning med fysioterapeuter i Brønderslev Kommune. Det er ikke givet, at borgerne flytter med fra Dronninglund til Hals.
I forvejen er der pres på, idet fysioterapien i Hjallerup kun har et halvt ydernummer, og ønsker et helt.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.