Flere indbrud i Hjørring Kommune
Efter et år med rekordfå indbrud, så plages flere borgere nu af indbrud i Hjørring Kommune
HJØRRING: Sidste år var der historisk få indbrud i private hjem, men den gode tendens blev ødelagt allerede i årets første måneder.
I de første fire måneder i 2013 har der været 145 indbrud i lejligheder, villaer og landejendomme. Sammenlignet med sidste år, så svarer det til en stigning på knap 80 procent.
- Vi ser ganske seriøst på den relative store stigning, og gør hvad vi kan for at sætte ind overfor det. De her sager har topprioritet, fastslår Peter Skovbak.
Tyvebander fra østeuropa
Én af de metoder, som tidligere vist sig at være mest effektive i forhold til færre indbrud, er fokus på lokalområdets vaneforbrydere. Men de mange indbrud i private hjem skyldes i år nærmere, at de ubudne gæster kommer fra Østeuropa.
- Det bærer præg af hurtig gennemrejse, kostevalget passer på de østeuropæiske tyvebander og vidner fortalte, at de spottede østeuropæiske biler ved gerningsstederne, fortæller Peter Skovbak.
Han erkender, at lokalpolitiet har svært ved at bekæmpe de østeuropæiske tyvebander. I stedet har politikredsene dannet en fælles taskforce, som kæmper den svære kamp mod de østeuropæiske bander.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.