Telefonsamtale får central betydning
Anklagemyndigheden støtter sig i den anden ebh-sag på aflyttet telefonsamtale mellem to af de tiltalte
Opdateret 14. maj 2013 kl. 15:55
HJØRRING: De få fremmødte til det første dag i den anden straffesag ved Retten i Hjørring i kølvandet på ebh banks konkurs kunne mandag høre anklagemyndigheden fortælle, hvordan den vil bevise, at de tiltalte skal dømmes for kursmanipulation af særlig grov karakter.
Ligesom i den tidligere sag om kursmanipulation bygger anklagemyndigheden i høj grad sin sag på gennemgangen af de 40.000 optagelser af telefonsamtaler, som medarbejdere i fondsafdelingen i ebh bank har ført med personer uden for banken, og som efter ebh banks konkurs endte hos Bagmandspolitiet.
Centralt står her en telefonsamtale, som tidligere ebh bank-direktør Jens Nielsen og tidligere fondschef samme sted Henrik Sylvester Larsen førte 21. december 2007.
Understøttede kursen
Ifølge anklagemyndigheden aftalte de to ved den lejlighed at understøtte kursen på Trifork-aktierne ved at lade ebh bank købe op af dem.
Telefonsamtalen vil senere blive afspillet i retten.
Ud over optagede telefonsamtaler bygger anklagemyndigheden sin sag på data fra Finanstilsynet og fondsbørsen.
Ebh bank købte ivrigt op
Disse data viser ifølge anklagemyndigheden, at ebh bank var særdeles aktiv med at lægge bud ud på og købe op af Trifork-aktier til kurser, der over tre børsdage i 2007 (efter Triforks børsnotering 20. december) fik aktiekursen til at stige fra 7,2 til 8,3.
Formålet var ifølge Bagmandspolitiet at få kursen til at stige igen, efter at aktiekursen efter børsnoteringen 20. december faldt fra startkursen på 8,5 til kurs 6,35.
Alle de tiltalte nægter sig skyldige. Tirsdag fortsætter retssagen med afhøring af de tiltalte.
Der er afsat fem dage til retssagen.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.