Ældreforhold

Kære politikere: Giv os dog ren besked

Susanne Anesen og Dorte Simonsen frygter, at politikerne vil give den private hjemmehjælp dødsstødet

Susanne Anesen, der ejer firmaet Aktiv Hverdag: - Lige nu aner jeg intet om fremtiden, og jeg ved intet om, hvad Frederikshavn Kommune har tænkt sig med den nye lov. 

Dorte Simonsen, der ejer firmaet Din Hjemmepleje: Med den nye lov frygter jeg, at der bliver ryddet ud i de private firmaer. Foto: Kim Dahl Hansen
Susanne Anesen, der ejer firmaet Aktiv Hverdag: - Lige nu aner jeg intet om fremtiden, og jeg ved intet om, hvad Frederikshavn Kommune har tænkt sig med den nye lov. Dorte Simonsen, der ejer firmaet Din Hjemmepleje: Med den nye lov frygter jeg, at der bliver ryddet ud i de private firmaer. Foto: Kim Dahl Hansen

FREDERIKSHAVN: Susanne Anesen og Dorte Simonsen ejer henholdsvis Aktiv Hverdag og Din Hjemmepleje, og begge firmaer yder privat hjemmehjælp.

Frygten går på, at en ny lov vil lukke en lang række private hjemmehjælpsfirmaer i Frederikshavn Kommune.

Borgerne har frit valg med hensyn til, om de vil vælge kommunal hjemmehjælp eller privat hjemmehjælp, og i alt findes der syv (godkendte) private hjemmehjælpsfirmaer i Frederikshavn Kommune.

Hidtil har kommunen brugt tid på at beregne pris og godkende leverandører.

Men en ny lov muliggør, at de danske kommuner kan sætte hjemmeplejeydelser i udbud.

Penge at spare

Det vil sige, at det firma, der giver det billigste tilbud, vinder.

Formålet med loven er at rydde ud i bureaukratiet, og derved er der penge at spare.

Samtidig har Frederikshavn Kommune meldt ud, at der skal spares fem millioner kroner på området.

Hjemmehjælpen skal altså udføres fem millioner kroner billigere.

- Med den nye lov frygter jeg, at der bliver ryddet ud i de private firmaer, og at der kun vil være to store leverandører tilbage, hvoraf det ene er Frederikshavn Kommune, siger Dorte Simonsen.

Også Susanne Anesen er bange for, at borgerne i fremtiden reelt kun kan vælge mellem to leverandører af hjemmehjælp.

Skifter til et andet firma

- I dag er det jo sådan, at hvis en kunde ikke er tilfreds, så skifter kunden bare til et andet firma. Kunden har mulighed for at sige til sig selv: Hvad er det bedste for mig. Konkurrence er sundt og er med til at sikre kvaliteten i vores arbejde, siger Susanne Anesen,

Birgit Hansen (S) understreger, at det ikke er hensigten at lave en massakre på de private hjemmehjælpsfirmaer.

- Men vi har en forpligtigelse over for skatteborgerne med hensyn til at finde den billigste måde at gøre tingene på.

Sagen skal behandles på socialudvalgets møde i næste uge.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden