Kent: Nu er det 55-45 i Apoels favør
AaB’s cheftræner mener stadig, at det er en åben duel mod Apoel før returkampen på Cypern
Opdateret kl. 00:31
AALBORG: AaB-træner Kent Nielsen var langt hen af vejen tilfreds med spillet, men naturligvis ikke med resultatet af onsdagens første playoff-kamp til Champions League mod Apoel FC.
- Jeg synes, at vi spiller en god kamp, hvor der er et internationalt snit over vores spil. Jeg synes også, at vi havde mulighederne for at score det andet mål, som ville have gjort resultatet markant bedre for os. Der manglede vi desværre lige det sidste.
Ærgrelsen over 1-1 resultatet på hjemmebane var til at spore i cheftrænerens ansigt.
- Jeg synes, at vi holder Apoel ned på ganske få muligheder, men desværre laver vi nogle defensive fejl, som giver dem det udlignede mål, siger Kent Nielsen.
Han føler stadig, at AaB har en fornuftig mulighed for at vende billedet i returkampen på tirsdag under sydlige himmelstrøg.
- Hvis det her opgør var fifty-fifty inden den første kamp, så er det måske 55-45 i Apoels favør nu. Jeg er overbevist om, at vi kan gå derned og spille lige op med dem, så vi er slet ikke ude af det her spil endnu, fastslår cheftræneren.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.