Virksomhedsøkonomi

Konkurskonge fortsætter

Magasinudgiver Anders Bruun har igen fået livsstilsmagasinet Appetize på gaden - trods en frisk konkurs i januar

Anders Bruun er igen på gaden med et af sine magasiner. Arkivfoto: Michael Bygballe
Anders Bruun er igen på gaden med et af sine magasiner. Arkivfoto: Michael Bygballe Pressefotograf Henrik Bo

Opdateret 23. juni 2022 kl. 11:38

AALBORG: Med en smilende Pernille Kuhn - gift med AaB’s assistenttræner Allan Kuhn - på forsiden, kunne aalborgensere fra i mandags igen læse et nummer af livsstilsmagasinet Appetize.

Magasinet fejrede i efteråret sit 10-års jubilæum med en stor fest på Mortens Kro til trods for, at det ene selskab efter det andet bag magasinet gik konkurs samt det faktum, at flere medarbejdere ikke havde fået løn, da Anders Bruun tog imod jetset-miljøet fra Aalborg.

Det fremgår ikke af det nye Appetize, hvem der står bag udgivelsen, men Anders Bruun oplyser, at det gør selskabet Anders Bruun Hagn-Meincke ApS.

Fjerde selskab bag magasin

Det er dermed det fjerde selskab, der har udgivet et nummer af Appetize inden for 12 måneder - de tre øvrige er alle gået konkurs med en opgjort gæld på mere end 4,2 millioner kroner.

Samlet set har Anders Bruuns magasinudgivelser kostet ansatte og kreditorer mere end 30 millioner kroner i de mere end tyve forliste selskaber, der har haft med magasinvirksomheden at gøre.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden