Lars Larsen får flere millioner i tilskud til golf
Golfbolden tæt på hul i sagen om tilskud til turnering i Himmerland
Opdateret kl. 21:33
NORDJYLLAND: Efter flere skæverter er sagen om Region Nordjyllands tilskud til golfturneringen Made in Denmark i Himmerland omsider ved at være i hul. Det ender med et tilskud på fire millioner kroner.
- Jeg er glad for at vi at vi har fået sagen landet efter et uskønt forløb, som vi aldrig har oplevet magen til før og som vi forhåbentlig aldrig kommer til at opleve igen, siger regionsrådsformand Ulla Astman (S).
Sagen er blot millimeter fra at være i hul, efter at repræsentanterne fra Socialdemokraterne, Venstre og Radikale Venstre i regionsrådets forretningsudvalg mandag blev enige om tilskuddet på de fire millioner kroner til turneringen, som Lars Larsen står bag.
Tilsammen repræsenterer de et meget solidt flertal i regionsrådet. Nu mangler kun regionsrådets endelige godkendelse, hvilket blot må anses for at være en formalitet.
Oprindeligt har det nordjyske vækstforum indstillet en økonomisk støtte på 7,5 millioner kroner til turneringen, som ejeren af blandt andet Jysk, mangemilliardæren Lars Larsen, står bag.
Den indstilling blev underkendt i regionsrådet, hvor det største parti, Socialdemokraterne, kun ville være med til at bevilge to millioner kroner.
Ved næste regionsrådsmøde lå der en indstilling fra Vækstforum om at bevilge to millioner kroner. Men på grund af afbud til mødet var flertallet nu pludselig tippet, så der var flertal for et højere beløb.
Vækstforum har derfor givet regionsrådet til at bevilge et beløb mellem to og 7,5 millioner kroner.
Kompromiset er blevet fire millioner kroner.
- Det er da ingen hemmelighed, at vi hellere havde set en bevilling på to millioner kroner. Så vi har også strakt os for at få denne efterhånden lidt pinlige sag afsluttet, siger regionsrådsformanden.
SF og Enhedslisten fastholder, at golfturneringen overhovedet ikke bør have tilskud, mens Per Larsen (K) fastholder, at der bør ydes et tilskud på 7,5 millioner kroner.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.