Kvæg bevarer hede
Ti skotske højlandskøer skal gnave træer og skrabe jorden for lyngen.
MARIAGERFJORD: Græssende dyr skal forhindre, at et gammelt hedeområde midt i Marienhøj Plantage bliver omdannet til skov.
Heden var tidligere dækket af et tæppe af lyng, der farvede området lilla om efteråret, men sådan er det ikke længere. Lyngen er stort set gået ud og små birketræer er ved at omdanne heden til skov.
For at redde de omkring tyve hektar store område fra at gro til sætter kommunen gang i et naturplejeprojekt. Det består i første omgang i udsætningen af ti stykker skotsk højlandskvæg.
- Dyrene vil æde af de mange små træer og trampe hul på vegetationen, så vi får blottet den sandede jordbund, forklarer biolog Anders Horsten, Mariagerfjord kommune.
De små lyngfrø i jorden kan dermed få lys og luft til at spire og danne ny lyngplanter.
Imidlertid vil mange af træerne vokse dyre over hovedet. Kommunen vil derfor også tynde ud i træerne.
En anden mulighed er at brænde pletter af den gamle lyng af og dermed sætte gang i ny spiring. Det har blandt andet været en stor succes på Sem Hede.
Projektet bliver gennemført i samarbejde med lodsejeren og en lokal dyreholder.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.