Erhverv

Marketingbureau fik millionoverskud

Firmaet afprøver nye forretningsområder og har etableret kontor i Dubai

Anders Torp har etableret kontor i Dubai.
Anders Torp har etableret kontor i Dubai.

Opdateret kl. 06:33

AALBORG: AM Sales & Marketing i Aalborg kom ud af 2015 med et overskud på fem millioner kroner.

Det er mindre end sidste års rekordoverskud på 7,1 million kroner, men det var ventet, at indtjeningen ville gå ned, fordi AM Sales & Marketing sidste år mistede sin største kunde.

Bureauet og Fullrate gik hver til sit efter syv års samarbejde og 250.000 underskrevne kundekontrakter.

AM Sales & Marketing arbejder med field marketing, altså hvervning af kunder til diverse abonnementsordninger inden for eksempelvis telefoni.

Imidlertid har bruddet med storkunden givet det bureau mulighed for at skrue op for nye og eksisterende kunder samt afprøve nye forretningsområder, fortæller Anders Torp, medstifter af AM Sales & Marketing

Flyttede til Dubai

- Vi er en iværksættervirksomhed, så vi ligger ikke på den lade side. Medarbejderne er flyttet over på nye projekter, ligesom jeg selv pakkede kufferten og flyttede familien til Dubai, hvor vi nu har etableret et kontor. Her arbejder vi blandt andet for Privilee, der er et eksklusivt medlemskab til beach clubs, gyms, spas og pools på femstjernede hoteller i Dubai og Abu Dhabi, siger Anders Torp.

- Vi har investeret ganske massivt i at opbygge organisationen i Dubai, og så har vi naturligvis også brugt noget tid på at køre nye kunder i stilling. Derfor kan vi også godt være stolte over det resultat, vi har opnået, når vi ser på årets udfordringer og succeser, siger Anders Torp.

Han fremhæver blandt andet, at det på bare fire måneder i efteråret 2015 lykkedes bureauet at skaffe ikke færre end 15.000 underskrevne kundekontrakter til parkeringsløsningen ParkPark, der ejes af telemillionæren Mads Peter Veiby.

Han er i øvrigt en gammel kending af bureauet, fordi kundekaprerne fra AM i sin tid var med til at sikre en stor del af kunderne til Mads Peter Veibys teleselskab M1.

AM Sales & Marketing beskæftiger 50 medarbejdere fra syv kontorer i Danmark samt det nye kontor i Dubai.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden