Morsø

Gensyn med 80’erne

Museum Mors er rykket i gågaden - både indendørs og udenfor

I butikken Vestergade 11 i Nykøbing åbnede Museum Mors i går udstillingen ”Gensyn med 80’erne”, som kan ses alle dage undtagen søndag frem til og med den 31. august. Foto: Peter Mørk
I butikken Vestergade 11 i Nykøbing åbnede Museum Mors i går udstillingen ”Gensyn med 80’erne”, som kan ses alle dage undtagen søndag frem til og med den 31. august. Foto: Peter Mørk Foto: Peter Mørk

Opdateret kl. 15:16

MORS: ”Kun meget få bruger Dankort på Mors” lyder overskriften på en artikel fra Morsø Folkeblad bragt først i 1980’erne.

Overskriften indgår sammen med flere andre avisartikler og endnu flere pressebilleder i Museum Mors’ udstilling ”Gensyn med 80’erne”, som onsdag slog dørene op i Nykøbings gågade på adressen Vestergade 11 ved Klostertorv. De mange billeder er taget af Morsø Folkeblads pressefotografer, Poul Erik Bilstrup, Claus Bonnerup og Michael Bager.

Udstillingen er delt op i emner som erhverv og handel, børn og skoleliv, sport og fritid, forlystelser og fester, natur og en enkelt planche viser billeder under overskriften ”Protest”. På de store plancher kan man gå på opdagelse i de 30 år gamle billeder fra Morsø Folkeblads billedarkiv og se billeder fra Perlefester, sportsbegivenheder og meget mere fra dengang.

Både morsingboer og gæster udefra kan se udstillingen mandag til lørdag frem til 31. august.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden