Aalborg karneval

Nødråb fra karneval: - Køb nu det armbånd!

Karneval i Aalborg erkender, at der ikke er solgt nok - karneval i 2014 hænger i en tynd tråd

Forældre til fredagens børnekarneval var tvunget til at købe loyalitetsarmbånd til 125 kroner for at komme med ind i Kildeparken. Til gengæld giver armbåndet adgang til de øvrige karnevalsaktiviteter også. Foto: Claus Søndberg
Forældre til fredagens børnekarneval var tvunget til at købe loyalitetsarmbånd til 125 kroner for at komme med ind i Kildeparken. Til gengæld giver armbåndet adgang til de øvrige karnevalsaktiviteter også. Foto: Claus Søndberg Foto: Grete Dahl

Opdateret kl. 09:34

AALBORG: Der skal sættes ind med en stærk slutspurt, hvis der skal være karneval i 2014.

Karneval i Aalborg kæmper som bekendt med et underskud fra de to foregående år, er helt uden egenkapital og uden mulighed for at få forhøjet sit tilskud fra kommunen. De satser derfor især på at sælge loyalitetsarmbånd på forhånd, som blandt andet giver deltagerne drikkevand og bedre toiletforhold på hovedruten under paraden.

Alle må betale

For arrangementets fremtid er i høj grad i hænderne på karnevalsdeltagerne og deres vilje til at spytte i samba-kassen.

- Heldigvis er det lykkes nogenlunde at få folk til at forstå, det er en brugerfinansieret fest. Der er solgt mange flere armbånd på nuværende tidspunkt end forrige år. Men nej, vi er ikke i mål endnu, fortæller talsmand for Karneval i Aalborg, Reimar Ivang.

Han håber at sælge armbånd til alle, der deltager i selve paraden.

- Jeg håber på en form for selvjustits blandt brugerne, fordi de får øjnene op for, at det er usolidarisk bare at lade de andre betale.

Ingen konkrete tal

Sponsorindtægterne til Nordeuropas største karneval ligger på 150.000. Et beløb, som Reimar Ivang selv kalder usandsynligt lavt. Det giver grund til selvransagelse.

- Men vi kom for sent i gang, fordi der langt hen ad vejen var tvivl om, der overhovedet blev et karneval i år.

Talsmanden vil ikke gå konkret ind i, hvor mange flere armbånd og entrébilletter, der skal til for at redde karnevalets fremtid. Det begrunder han med, at selvom online-salget er lukket ned, så er salget stadig i fuld gang i udvalgte butikker, og det vil han ikke påvirke negativt.

Dyrere at vente

Desuden har Aalborg Karneval stadig en andel i salget af mad- og drikkevarer i Kildeparken, selvom restauratørerne fra Jomfru Ane Gade vil stå for hovedparten.

Der bliver mulighed for at købe loyalitetsarmbånd ved startstederne af paraden lørdag til 125 kroner. Venter man til sidste øjeblik, så er den eneste mulighed for at komme ind i Kildeparken at købe entrébillet til 200 kroner i en bod i Skulpturparken.

- Og køber man armbåndet på forhånd, så kan man jo gå lige ind i Kildeparken og undgå kø, understreger talsmanden.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden