Morsø

Til kamp mod vand

Holms Anlægsgartneri, der gennem to år har haft afdeling på Mors, arbejder på løsninger mod oversvømmelse af haverne

Kim Fredholm og Jan Mouritsen er tilknyttet Holms Anlægsgartneris afdeling på Mors. I midten ses firmaets ejer Jannik Holm.
Kim Fredholm og Jan Mouritsen er tilknyttet Holms Anlægsgartneris afdeling på Mors. I midten ses firmaets ejer Jannik Holm. Bo Lehm

MORS: Den seneste tids kraftige regnskyl har fået Jannik Holm, der ejer Holms Anlægsgartneri med base i Sjørring og afdeling på Mors, til som noget nyt at tænke i klimasikring af haver hos både private og erhverv.

- Vi tilbyder løsninger inden for af klimasikring af haver, hvor vi sætter regnvandsanlæg op, der skal forhindre oversvømmelse. Med den seneste tids megen regn tror jeg, at der er en fremtid indenfor det område, siger 30-årige Jannik Holm, der har haft Holms Anlægsgartneri i 11 år.

Firmaet etablerede han efter endt læretid hos Midtfjord Anlæg i Fjerritslev.

Holms Anlægsgartneri beskæftiger i alt ni ansatte, hvoraf de tre er fast tilknyttet afdelingen på Mors.

For et par år siden etablerede Holms Anlægsgartneri så Mors-afdelingen på Hanklitvej nær Sundby.

- Vi havde i forvejen mange kunder på Mors og i Salling, så derfor var placeringen oplagt, siger Jannik Holm.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden