Ledelse

Nowacos salg vokser i surt marked

Men overskuddet faldt en smule i forhold til 2011

Preben Nielsen og hans familie tjente i 2012 knap 30 millioner kroner i familieselskabet Nowaco. Arkivfoto: Claus Søndberg
Preben Nielsen og hans familie tjente i 2012 knap 30 millioner kroner i familieselskabet Nowaco. Arkivfoto: Claus Søndberg

AALBORG: Den nordjyske fødevarehandler Nowaco solgte mere i 2012 end i 2011, men tjente mindre på de solgte varer. Derfor faldt overskuddet efter skat fra 33,9 millioner kroner i 2011 til 28,8 millioner kroner sidste år.

Det fremgår af Nowacos årsregnskab for 2012.

- Nedgangen i resultatet i forhold til 2011 kan henføres til vanskelige forhold på flere af de markeder, Nowaco opererer på, konstaterer selskabets ledelse i tilknytning til årsregnskabet.

Situationen er vendt

Men de vanskelige udsigter på Nowacos markeder har allerede ændret sig til det bedre.

- I sidste del af 2012 er disse forhold bedret væsentligt og forventes således ikke at få indflydelse på driften i 2013, konstaterer ledelsen også.

På trods af faldet i resultatet kalder ledelsen resultatet i 2012 ”tilfredsstillende”.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden