Nu skal huse fjernes
Hjørring Kommune giver nu nedrivningspåbud til de mest udsatte sommerhuse i Nørlev og Nr. Lyngby
NØRLEV: Selvom grundejerne på Nørlev Strand er tæt på at få lavet fælles aftaler om sikring af deres huse med sand og sten, er der nu påbud om nedrivning på vej til ejerne af de mest udsatte huse i Nørlev og Nr. Lyngby.
- Efter en ny besigtigelse, hvor vi kan se, at der er forsvundet mere sand, er det ikke længere forsvarligt at husene bliver stående, siger leder af Team Byggeri i Hjørring Kommune, Torben Frandsen.
To grundejere får derfor frist til henholdsvis 1. februar og 1. marts til at få husene fjernet.
Stormøde 16. januar
Der er ellers aftalt stormøde 16. januar, hvor grundejerne i fællesskab skal tage stilling til aftaler om sikring af husene.
- Det er forventet, at de giver påbuddet, men jeg havde da helst set, at de havde ventet til efter mødet den 16., siger talsmand og ejer af det mest udsatte hus på Nørlev Strand, Christian Hartmann.
Trods nedrivningspåbuddet har han ikke helt opgivet håbet.
- Hvis der bliver lavet en aftale på mødet, vil jeg straks få sikret mit hus, så jeg undgår nedrivning. Hvis det ikke lykkes at få en aftale, vil jeg selvfølgelig pakke sammen og få huset fjernet, siger Christian Hartmann.
Torben Frandsen har dog svært ved at få øje på løsninger, der kan aflyse nedrivningspåbuddet.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.