Det strømmer ind med ordrer til Brønderslev-virksomhed.
Brønderslev-virksomheden HawkeyePedershaab, der engang var byens flagskib, oplever igen en fremgang, og den ser ud til at fortsætte.Salgsdirektør Jørn Hoffmann fra HawkeyPedershaab er meget optimistisk. Han står i den situation at skulle bruge op mod 20 mand.
- Det er ingeniører, Metal-folk og teknikere, vi har brug for, fortæller Jørn Hoffmann.
Samtidig med, at der udvides i Brønderslev, udvides med servicefaciliteter i Australien.
- Men medarbejderne hertil er fundet, fortæller Jørn Hoffmann. Det er typisk tidligere medarbejdere, der har fået disse job.
- Ordreindgangen hos HawkeyePedershaab har det seneste års tid været rekord høj og kapaciteten er opbrugt for resten af 2012 både for ingeniør- og produktionsafdelingen.
Og der er ordrer til langt ind i 2013.
Det er nye ordrer, der er indgået her i begyndelsen af 2012 på betonrørsmaskiner. der betyder, at hjulene snurrer stærkt. Aftagerne er koncerner beliggende i Mellemøsten og Australien.
I 2011 indgik HawkeyePedershaab en aftale med et konsortium placeret i tre lande i Mellemøsten om levering af en komplet betonrørsfabrik som snart vil være under opførelse i staten Qatar.
Fabrikken bliver en af de største og mest moderne i området og vil være driftsklar i begyndelsen af 2013.
- Fabrikken har været undervejs i et års tid idet de afsluttende forhandlinger fandt sted i Kairo umiddelbart før og efter revolutionen i Egypten i 2011.
- Aftalen som forløber i to faser har en værdi på ca. 95 millioner kroner og er en af de hidtil største enkeltordrer for HawkeyePedershaab.
- Derudover har vi netop afsluttet forhandlinger med en af verdens største koncerner om levering af en lang række fabrikker med tidshorisont for de næste ca.6- 8 år. Der er tale om en total teknologiændring hos producenten, der skifter til HawkeyePedershaab' mest højteknologiske anlæg. Der er tale om en række fabrikker der i fremtiden skal producere med HawkeyePedershaab' flagskib Mastermatic XT, der blev lanceret for ca. et år siden med de første installationer i Tyskland og Vietnam.
- Fabrikkerne er totalt automatiserede og er kendetegnet ved at levere rør i særdeles høj kvalitet og stor kapacitet.
Ud over disse store aftaler har HakweyePedershaab generelt oplevet en stigende ordreindgang fra Mellemøsten, Fjernøsten, CIS markederne og Australien/New Zealand gennem det seneste års tid, hvilket betyder at der i 2012 vil blive udbygget med egne service faciliteter på de Australske og New Zealandske markeder.
Jørn Hoffmann fortæller til NORDJYSKE, at successen bl.a. er opnået ved løbende at videreudvikle eksisterende maskiner og udstyr til at være det mest stabile på markedet og samtidig være i stand til at opfylde lokale standarder og kvalitetsforhold.
Både det Australske og det Mellemøstlige marked er kendetegnet ved, at de kun anvender betonrør af den allerhøjeste kvalitet, og det er netop til dette segment at HawkeyePedershaabs maskiner er udviklede.
Jørn Hoffmann fortæller, at der i de kommende år ventes fremgang på specielt det europæiske marked.
- Vi har gode forhandlinger i gang.
I dag er der ca. 80 ansatte på Pedershaab, hvor der i en periode kun var ca. 50. Om med de nye ansatte, bliver der omkring 100.
I 2008 gik Pedershaab sammen med konkurrenten Hawkey.
- Det har vist sig at være en god idé, siger Jørn Hoffmann, der kan fortælle, at der også er fremgang i USA.
.
Se alle aktuelle historier fra Brønderslev
Køb dette digital-billede
Du kan købe en digital kopi af dette billede.
Efter du klikker på køb-knappen, får du mulighed for at se billedet inden, du skal indtaste dine betalingsoplysninger.
Efter betaling får du en e-mail med et link, hvor du kan downloade billedet i høj opløsning.
Køb kr. 50,- Se billedet Læs betingelserDu kan købe de billeder på nordjyske.dk, der har ”Køb billedet”-ikonet. Du køber et digitalt billede til at downloade.
Når du klikker køb-knappen, kommer du til en skærm, hvor du kan se det billede, du er ved at købe, inden du går videre til at indtaste dine betalingsoplysninger.
Når du har købt billedet, får du tilsendt et link til din e-mail-adresse, hvor du kan hente dit billede i 14 dage efter betaling.
Modtager du ikke en email med link til dit billede, kan du få hjælp hos vores support på 99 35 38 38.
Hvis du vil købe et printet billede, bedes du henvende dig til fakta@nordjyske.dk. Et printet billede koster kr. 200,-
Billedet må udelukkende anvendes til privat brug og må derfor ikke offentliggøres i andre medier i form af hjemmesider og tryksager til offentliggørelse.
Vil du købe et billede eller et tv-indslag, der umiddelbart ikke er til salg på nordjyske.dk, kan du henvende dig til fakta@nordjyske.dk.
Ønsker du, at købe et billede fra NORDJYSKE Medier til offentliggørelse i andre medier, til kommercielt brug eller brug i virksomheder, skal du skrive eller ringe til vores fakta-redaktion på email fakta@nordjyske.dk eller telefon 9935 34 20.
Du kan se priser og information vedrørende salg af redaktionelt indhold til videre publicering ved at klikke her
NORDJYSKE Mediers redaktionelle indhold må ikke anvendes til kommercielt brug (annoncer, reklamer og lignende). Redaktionelt indhold fra NORDJYSKE Medier må ikke videresælges eller udlånes til tredjepart.
Luk