Brønderslev

Pensionen sikret for 3F’er

3F har sikret et medlem 250.000 kr.

Arkivfoto
Arkivfoto Scanpix Denmark

Opdateret kl. 09:29

BRØNDERSLEV: 3F Midtvendsyssel har sikret et medlem 250.000 kr. i pensionsbidrag. I fem år har arbejdsgiveren ikke indbetalt pensionsbidrag, som det var aftalt.

- Det blev opdaget ved et tjek af medlemmets lønseddel, fortæller formand for 3F Midtvendsyssel, Per Chr. Kjeldsen. Vi opfordrer jævnligt medlemmer til at få tjekket deres lønseddel.

Per Chr. Kjeldsen fortæller, at der er indgået et forlig med arbejdsgiveren, der er inden for transportbranchen.

- Var der ikke indgået forlig, kunne beløbet have været større, mener Per Chr. Kjeldsen, der understreger, at 3F ikke har i sinde at ramme arbejdsgiveren.

Per Chr. Kjeldsen mener ikke, at det er en bevidst forseelse, men snarere sløseri.

- Men det kan jo give store ekstra-regninger. Der kan jo være andre i firmaet, der er i samme situation, påpeger Per Chr. Kjeldsen.

- I nogle tilfælde kan arbejdsgiveren komme til at betale hele pensionsbidraget, og altså også medarbejderens andel.

3F-formanden fortæller, at afdelingens medarbejdere tit tjekker lønsedler for medarbejdere, og at der ofte konstateres fejl.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden