SF mister spidskandidat
SF’s spidskandidat ved det kommende byrådsvalg i Aalborg, Jane Østergaard, har besluttet at stoppe i politik efter denne periode
AALBORG: SF i Aalborg skal nu ud og finde en ny spidskandidat.
Jane Østergaard har grundet personlige årsager besluttet ikke at genopstille efter denne byrådsperiode.
- Jeg må desværre af private årsager trække mig som spidskandidat, som bekendt har jeg familiemæssigt oplevet meget store udfordringer og må som situationen er nu prioritere familien højest, siger Jane Østergaard .
Beslutningen har været undervejs et stykke tid.
- Det er ikke en beslutning, der er blevet taget over natten, siger hun.
SF Aalborg må gå til valget med en vis gru, for forleden sagde nummer to på SF’s kandidatliste ved det kommende kommunalvalg i Aalborg, Jørgen Andersen, også stop. Han fortsætter heller ikke efter denne byrådsperiode og angav også personlige årsager til sit exit fra byrådet.
- Det må tiden vise, hvordan det kommer til at se ud for SF, men vi har stadig nogle gode folk på vores liste, siger Jane Østergaard.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.