Skørping

Skole og skov er tømret sammen

Millionprojektet ”Drøn på skolegården” indviet på Skørping Skole

Tømrerne har haft travlt med at anlægge den flere hundrede meter lange svævende skovsti, skovloopet, som slynger sig gennem skole og skov og indbyder til bevægelse, læring og udeliv i bred forstand.
Tømrerne har haft travlt med at anlægge den flere hundrede meter lange svævende skovsti, skovloopet, som slynger sig gennem skole og skov og indbyder til bevægelse, læring og udeliv i bred forstand. Michael Bygballe

SKØRPING: Skørping Skole kunne fredag indvi sit store skolegårdsprojekt, som har tømret skolen sammen med skoven i form af et skovloop, en lang svævende skovsti med øer undervejs, der indbyder til bevægelse, leg og læring.

Projektet er et af syv udvalgte på landsplan i kampagnen ”Drøn på skolegården”, hvor Realdania, Lokale og Anlægsfonden og Kræftens Bekæmpelse i fællesskab har ønsket at støtte og inspirere til mere bevægelse i skolen.

Skørping Skoles projekt med blandt andet skaterbane og et skovloop med aktivitets-øer har kostet fire millioner, hvoraf halvdelen er tilskud bevilget fra kampagnen.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden