Gps-tyve står muligvis bag flere tyverier
Himmerlands Politi efterforsker nu om tre anholdte litauere har stjålet udstyr flere steder i Jylland
Opdateret kl. 19:40
THY-HANNÆS: Et døgns tid før tre litauiske statsborgere blev stoppet på den sønderjyske motorvej med stjålet gps-udstyr fra Allestrup Maskinstation mellem Hobro og Aars i Himmerland, var der blevet stjålet samme type udstyr hos Dollerup Maskinstation i Thy.
De tre blev anholdt og varetægtsfængslet og Himmerlands Politi har nu fået overdraget sagen og skal de næste dage se på, om der er en sammenhæng mellem de tre varetægtsfængslede udlændinge og de tyverier af gps-udstyr fra maskinstationer, forhandlere og landmænd i det vestlige Jylland, som er sket de seneste par uger.
- Vi skal blandt andet have undersøgt deres bil og indholdet nærmere, siger politiassistent Mikkel Brügmann.
Han vil derfor ikke sige mere og sagen, da der mangler en del efterforskning.
Tyverier af denne type professionelt gps-udstyr, som anvendes til at udføre markarbejde meget præcist, er set før og sidste år var der også en del i det nordjyske område.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.