For Jane betyder god service alt: - Du kan købe den kjole, jeg selv har på …
Hos Skatka Modelækkerier i Aabybro er udvalget håndplukket, kendskabet til kundekredsen er stort, og medarbejderne har god tid til den enkelte kunde. Nu er de klar med efterårets og vinterens kollektioner fra forskellige brands.
Efteråret og vinteren kan kort sagt godt komme an. Hos Skatka Modelækkerier i Aabybro er de klar til at klæde kunderne på. Som sædvanligt er udvalget, der tæller kjoler, nederdele, overdele, bukser, jakker, fodtøj og accessoires nøje håndplukket blandt andet på messer herhjemme og i Düsseldorf.
– Vi er stadig vildt begejstrede, når det nye tøj kommer, og vi glæder os til at åbne kasserne, siger Jane Skatka, der grundlagde butikken i 2010.
– Selvom jeg har arbejdet i branchen, siden jeg var 18, så holder jeg bare aldrig op med at elske tøj, siger hun med et smil.
Hun fortæller, at hun har en ganske særlig kærlighed til det sortiment, der er aktuelt netop nu.
– Jeg elsker især efterårs- og vintertøjet, for det bruger vi meget længere, siger hun.
De mange kasser, der er kommet til Aabybro, byder på styles i mosgrøn og andre grønne nuancer. Hertil kommer gråt, sort, blåt, sandfarvet og karrygul.
– Eller sennepsfarvet, om man vil, siger Jane.
Efterårets og vinterens farver kan måske ikke ligefrem siges at være vilde. Heldigvis er der også gode bud på styles til dem, der vil have lidt mere spræl.
– Print fra blandt andet Trine Kryger Simonsen og Bitte Kai Rand har vi selvfølgelig også noget af, siger Jane.
Hun fremhæver sort som en overvejende farve, men denne sæson byder herudover på grønne og grå nuancer fra Black Label. De er også kendt for deres print med blandt andet pandaer og bogstaver, fortæller hun.
Oska er også et af de mærker, hun gør meget ud af at skaffe hjem.
– Både Black Label og Oska tager vi til Düsseldorf for at købe. Oska har nemlig ikke hele kollektionen med, når de er på messe i Danmark. Derfor tager vi til Tyskland, hvor vi kan se hele kollektionen og håndplukke, fortæller hun.
Skatka Modelækkerier sælger også fodtøj. Jane glæder sig især til at præsentere kunderne for de nye sko og støvler fra det familieejede danske firma, Lofina. Her har Jane nemlig mulighed for at få produceret fodtøj i præcis den farve, hun ønsker. Ligeledes kan hun vælge såler og snørebånd.
– På den måde får vi nærmest præcis det fodtøj, der passer til vores nye sortiment, og de er gode at gå i og meget holdbare, siger hun.
Køb kun tøj, du virkelig ønsker dig
Hos Skatka Modelækkerier i Aabybro har de en klar holdning til bæredygtighed, og sådan har det været længe.
– Mit budskab til mine kunder er egentlig meget enkelt. Køb tøj af høj kvalitet eller én ting, du virkelig, virkelig gerne vil have og vælg noget af en god kvalitet, siger Jane.
Et andet godt råd er at tænke sin garderobe som en helhed, der kan udbygges med nye dele.
– Vores kunder må meget gerne tage tøj med, og så hjælper vi med at finde nyt, der passer til. Tag den sorte nederdel med, du købte for tre år siden. Så ser vi, hvordan vi kan få den i gang igen. Vi bygger simpelthen nyt ovenpå det, du har i forvejen, siger hun.
– Ensfarvede styles i for eksempel sort eller sandfarvet er jo egentlig bæredygtige, fordi du kan mixe et par bukser, du måske har haft i flere år med en ny sweater eller skjorte.
Hun fortsætter:
– Derfor gælder det om at købe tøj, du kan gå i igen og igen, og som kan holde til at blive vasket. Køb kvalitet og accepter, at det koster lidt mere, siger hun.
– Hellere 1-2 nye stykker tøj hver sæson end 10, du alligevel bliver træt af, fordi det bliver hurtigt forvasket.
Kunder langvejsfra
Det er ikke helt ualmindeligt, at der triller en bil fyldt med en flok veninder ind på parkeringspladsen hos Skatka Modelækkerer i Aabybro. Flere kommer endda langvejsfra.
– Jeg har kunder fra blandt andet Holstebro, der gør det til en tur, når de skal handle tøj, fortæller Jane.
Andre kunder kommer og stiller det simple spørgsmål: ”Hvad skal jeg have i år?”
Mange af Skatka Modelækkeriers kunder er trofaste, og det giver Jane og hendes medarbejdere en hel unik indsigt og dermed klare fordele, når de tager på messer for at købe ind.
Jane fortæller, at når hun og kollegaen Helle er på messe, så sker det, at Helle foreslår, at de skal købe noget bestemt.
– Når jeg så spørger, hvorfor vi skal det, så kan hun altid svare, hvilke af vores kunder, hun ser som køber.
– Og så siger jeg nærmest uden undtagelse ja, for jeg ved, at hun har ret, smiler Jane.
Du må købe min kjole
Jane Skatka går da også et godt stykke videre end de fleste for at sikre den gode service.
– Altså kommer der en kunde, der har brug for en kjole i en bestemt størrelse – og den eneste, der er tilbage, sidder på mig? Jamen så får kunden lov til at købe kjolen, siger Jane med et stort smil.
På samme måde er hun ikke bange for at henvise en kunde til en konkurrent eller ganske enkelt selv ringe konkurrenten op, mens hun har kunden foran sig.
– Jeg bliver af og til spurgt, hvordan jeg dog tør gøre det. Men for mig er det vigtigere, at kunden får det, hun kom for. Jeg er sikker på, at det, at jeg gik den ekstra mil, nok skal få kunden til at komme tilbage, siger hun.
Hun er heller ikke bange for at svare kunden ærligt.
– Jeg kunne ikke drømme om at sælge noget til en kunde, der ikke passer til dem. Hvis de spørger, så får de et ærligt svar.
– Ærlighed, lækre varer og god tid til kunderne. Det har altid været grundpillerne her hos os. Og sådan bliver det ved med at være.
Skatka Modelækkerier har ikke nogen webshop, og Jane vil da også langt hellere, at kunderne kører til Aabybro.
– Her er parkering lige ved døren, der er kaffe på kanden og voksne kvinder, der ved en masse om tøj. Og de har oven i købet god tid til at hjælpe med at finde det helt rigtige, siger hun.
Du kan finde nærmere beskrivelser ved at følge Skatka Modelækkerier på Facebook eller Instagram.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.