Stop minkdrab – der findes bedre løsninger
Opdateret 20. maj 2022 kl. 11:43
Af Erik Høgh-Sørensen, regionsrådsmedlem (DF), Paradisvej 3, Tolne, 9870 Sindal, rikhsdf@gmail.com
Den socialdemokratiske regerings drab på en million mink kan for tid og evighed ødelægge en vigtig milliardindtægt, især hvis også avlsdyrene går tabt.
P.t. har de berørte mennesker i Vendsyssel end ikke fået oplysninger om kompensation, og regeringen forsømmer at afprøve bedre løsninger såsom isolation af minkfarmene.
Jovist kan corona-virus springe fra mink til mennesker, men jeg er ikke selv utryg, selvom jeg bor halvanden kilometer fra en ramt farm.
Evidens, årsag og effekt er nemlig fortsat uklar, så det er ikke rettidig omhu at påføre Danmark langsigtede økonomiske skader. Kina, som jo spredte virusset, kan med lidt flid overtage alverdens minkavl, for regeringens skridt vil medføre varig skade for dansk minkavls konkurrenceevne.
I forvejen var fødevareminister Mogens Jensens (S) konkurrenceforvridning så skadelig for danske fiskere og bønder, at det er en vits at se selvsamme Jensen kalde sig minister for ”ligestilling”.
Under covid-19 er Danmarks gæld steget fra 32 procent af BNP til 42 procent, og ”børnenes” statsminister, Mette Frederiksen (S), giver gælden til børnene.
Omvendt giver regeringen sammen med de rødradikale partier og Venstre og Konservative fremover nye ekstra milliardbeløb til EU – hvert eneste år.
Men mest destruktivt for samfundets sammenhængskraft er nok, at regering og politi alt for ofte undlader at håndhæve lov og orden over for store smittespredende forsamlinger, ikke mindst venstreorienterede demonstrationer og islamiske begravelser.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.