EMNER

1. spadestik til nyt biomasseanlæg

Hjørring Varmeforsyning går i gang med at bygge nyt anlæg på Mandøvej, der skal tages i brug om et år.

Driftsleder Niels-Peter Hej tog det sidste spadestik, da Hjørring Varmeforsyning indledte opførelsen af et nyt biomasseanlæg. Til venstre Flemming Simonsen og Hjørrings borgmester Arne Boelt (S).Foto: Axel Søgaard
Driftsleder Niels-Peter Hej tog det sidste spadestik, da Hjørring Varmeforsyning indledte opførelsen af et nyt biomasseanlæg. Til venstre Flemming Simonsen og Hjørrings borgmester Arne Boelt (S).Foto: Axel Søgaard

HJØRRING: Hjørring Varmeforsyning har indledt opførelsen af et nyt biomasseanlæg på Mandøvej.

- Efter beslutningen om vores byggeri er der indført en forsyningssikkerhedsafgift. Det lyder som en afgift til sikring af, at vi altid kan få varme. Det er imidlertid ikke formålet, sagde Hjørring Varmeforsynings bestyrelsesformand, Flemming Simonsen.

Han forklarede i sin tale:

- Formålet er at sikre statskassen samme provenu som i dag, selvom mange omstiller fra afgiftsbelagte brændsler til afgiftsfrie. Afgiften pålægges alle former for brændsel, og derfor er det meget vigtigt, hvor meget man kan få ud af brændslerne.

Mange husstande i Danmark vil få en ekstraregning på grund af afgiften.

- Der er nu ikke noget, der tyder på, at vi skal have nogen prisstigning i Hjørring i indeværende år, understregede Flemming Simonsen.

Anlægget, hvor der kan anvendes forskellige brændsler, skal tages i brug om et år.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden