Thisted

10 års arbejde bag Thisted Lilleby

Thisted Lilleby blev officielt indviet lørdag formiddag

4
Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne.

Selv museumsbøgen er der blevet plads til ved genskabelsen af det nuværende Museum for Thy og Vester Hanherred.

Foreningen Thisted Lilleby, der igennem 10 år har genskabt Thisteds bykerne anno 1950 i en miniatureudgave, slog lørdag formiddag portene op for deres permanente udstilling på Plantagevej. Den officielle åbning blev foretaget af borgmester Lene Kjelgaard (V), hvorefter de mange interesserede fik mulighed for at se på herlighederne. Foreningens formand, Karl Odgaard, fortæller, at borgmesteren er kommet med nogle positive signaler om, at Thisted Lilleby måske må få de sidste meter op til Plantagehusets gavl. Plads til Thisted Kirke For tiden er der en ca. 10 meter bred bræmme mellem Plantagehuset og Thisted Lillebys indhegnede areal. - Hvis vi kan få lov til at bruge den plads også, kan vi flytte byen 10 meter længere hen. På den måde får vi plads til en model af Thisted Kirke også. En tro kopi Thisted Lilleby er et tro kopi af Thisted by. Det gælder også geografien. Og i øjeblikket er der ikke plads til Thisted Kirke bag ved modellen af Thisteds gamle rådhus. Netop det gamle rådhus har været en tidskrævende opgave for foreningens ildsjæle. - Det har taget to mand to år at bygge det. Og der er brugt 50.000 mursten, fortæller Karl Odgaard. Han anslår, at bare rådhuset har kostet 20.000 kroner i materialer. - Det med pengene er jo vores dilemma. Det koster mange penge, det her. Heldigvis får vi hjælp af diverse fonde og sponsorer, siger formanden. En miniatureudgave af Toldboden er i øvrigt udsat, da foreningen ikke regner med, at sponsoraftalen med den nuværende lejer af den rigtige Toldbod - Fjordbank Mors - længere står ved magt. I første omgang er Thisted Lilleby åbent for besøgende hver mandag og torsdag formiddag.