EMNER

100 års festen vil vare hele året

Løgstør Idrætsforening indledte jubilæet med at ære de afdøde

LØGSTØR:Et 100 års jubilæum er noget ganske specielt. Det var alle deltagerne ved Løgstør Idrætsforenings reception i går ganske bevidste om. Dagen var noget særligt og blev markeret derefter, men i virkeligheden vil jubilæumsfesten vare hele året. Klubbens formand Johnny Larsen kunne i sin tale til de mange gæster fortælle om både fortid og masser af planer for fremtiden. Blandt andet om den store jubilæumsfest, der er planlagt til 20. august, og ikke mindst den store familiekoncert på stadion 27. august. Til fremtidsplanerne hører også en udbygning af klubhuset. Højt på klubbens ønskeseddel stod indbetalinger til en nyoprettet jubilæumsfond, hvor en god del af pengene skal gå til det planlagte byggeri. Fra Sparekassen Midtfjord ønskede man i stedet at bakke op om klubbens store satsning med koncerten 27. august. Filialdirektør Hans Møller overrakte en gave på 50.000 kroner, hvoraf halvdelen er et sponsorat til koncerten og halvdelen en check, der er øremærket til, at klubben også fremover kan binde an med lignende store musikarrangementer. - Det er et godt initiativ, og det er flot, at LIF har pondus til at lave så stort et arrangement her i jubilæumsåret, fastslår Hans Møller. Et andet lokalt pengeinstitut, Spar Nord, bidrog med en gave til bogreolen. Spar Nord Fonden har nemlig betalt for udgivelsen af et jubilæumsskrift i anledning af de 100 år. Klubformand Johnny Larsen fik overrakt det første eksemplar ved reception i går. Inden klubbens bestyrelse og andre ledere stod klar til at tage imod gæsterne i klubhuset, havde de om formiddagen indledt festdagen med et højtideligt besøg på Løgstør Kirkegård. Her blev lagt buketter ved tidligere formænds og æresmedlemmers grave samt ved de ukendtes grav til ære for de mange tidligere LIF-folk, der ligger begravet på andre kirkegårde. - Det er trods alt dem, der har drevet foreningen frem til det, den er i dag, fastslår Johnny Larsen.