160 borgere fik testet lungerne

Lige som sidste år, hvor dette billede blev taget, var dette års Lungedag på Sundhedscenter Limfjord og på sygehuset i Thisted en succes. Arkivfoto: Bo Lehm

Lige som sidste år, hvor dette billede blev taget, var dette års Lungedag på Sundhedscenter Limfjord og på sygehuset i Thisted en succes. Arkivfoto: Bo Lehm

MORS-THY:Præcis 160 borgere tog i torsdags mod tilbuddet om en gratis lungefunktionstest.

I anledning af den internationale lungedag var Medicinsk Ambulatorium på Sygehus Thy-Mors gået sammen med med Lungeforeningen i Danmark om arrangementet.

Om formiddagen i Nykøbing på Sundhedscenter Limfjorden i Nykøbing dukkede 49 op til lungetest, og over middag mødte 111 frem til testen på sygehuset i Thisted

Lungesygeplejerske Tina Pedersen, Sygehus Thy-Mors fortæller, at de fremmødte aldersmæssigt spredte sig 17 år til næsten 90 - dog med hovedvægten på de 50-70-årige.

- 66 blev efter testen opfordret til at tage kontakt til deres egen læge, fordi test-resultaterne viser, at deres lungefunktion ikke ligger indenfor normalen, fortæller Tina Pedersen.

Af de 66 vurderede medarbejderne fra ambulatoriet, at der i 46 tilfælde kunne være tale om lungesygdommen KOL.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.