17 hold går på gulvet i Vestbjerg

VESTBJERG:Mellem 300 og 400 gymnaster fordelt på 17 hold går på gulvet, når gymnastikafdelingen i Vestbjerg Idrætsforening lørdag eftermiddag kl. 13 byder til opvisning i den lokale hal. Afdelingen, der hører blandt de største i landsdelen, har gymnaster i alle aldre. De yngste børn på forældre/børn-holdene er et år, de ældste på seniorholdet har holdt 85 års fødselsdag. Seniorerne deltager dog ikke i opvisningen. Det gør derimod foreningens to gymnastiserende nyskabninger: herreholdet og stepaerobic. Også line-danserne, der nu har kørt i to sæsoner, viser deres evner frem. Linedans er blevet så populært i Vestbjerg, at foreningen har haft to større hold kørende. Foruden foreningens egne hold springer også repræsentationsholdet fra DGI Nordøstjylland på gulvet.