Trafikulykke

20-årig død efter knallertulykke

Ung mand fra Thy, der var passager på en knallert, blev erklæret død lørdag

Venner og familie har lagt blomster på stedet, hvor den 20-årige mistede livet. Foto: Bo Lehm
Venner og familie har lagt blomster på stedet, hvor den 20-årige mistede livet. Foto: Bo Lehm Bo Lehm

Opdateret kl. 12:34

BEDSTED THY: En 20-årig mand døde lørdag eftermiddag af de kvæstelser, han dagen forinden havde pådraget sig ved en knallertulykke i Bedsted i Thy.

Manden var passager på en kammerats knallert ved ulykken, der skete i Skolegade omkring kl. 17.15. Han sad mod kørselsretningen, og faldt af knallerten, da føreren bremsede op i et kryds. Den 20-årige, der var uden styrhjelm, fik alvorlige hovedlæsioner og blev fløjet til Aalborg Universitetshospital. Her blev han lørdag eftermiddag erklæret død, oplyser lokalpolitiet i Thisted.

Den dræbte er fra lokalområdet. Politiet har endnu ikke frigivet navnet på den 20-årige, men de pårørende er underrettet.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden