20-årig pige hædret for at gøre en forskel

Stine Ravn fra Rebild Sportsrideklub fik onsdag aften overrakt Rebild Kommunes 'Du gør en forskel-pris'

Ifølge formand for Rebild Sportsrideklub, Johnny Laursen, beskriver dette billede Stine Ravn meget godt. - Stine er en rigtig hestepige, der er fuld af skøre påfund, men samtidig ansvarsfuld og engageret, siger han.Privatfoto

Ifølge formand for Rebild Sportsrideklub, Johnny Laursen, beskriver dette billede Stine Ravn meget godt. - Stine er en rigtig hestepige, der er fuld af skøre påfund, men samtidig ansvarsfuld og engageret, siger han.Privatfoto

Det blev den 20-årige Stine Ravn fra Rebild Sportsrideklub, der vandt Rebild Kommunes 'Du gør en forskel-pris'. Det blev afsløret onsdag aften i Blenstrup Hallen. Ung vinder Johnny Laursen, der er formand i Rebild Sportsrideklub var overrasket over, at hans kandidat løb af med sejren. - Vinderen typisk er en person, der gennem mange år har arbejdet i en klub, så at hun vinder som 20-årig er meget overraskende for mig, siger han. Engageret juniorformand Stine Ravn er formand for klubbens juniorudvalg og sidste år, var hun ansvarlig for klubbens årlige tre dages ridelejr, hvor hun fik mange rosende ord for måden, lejren blev afviklet på. Derudover er hun en af hovedkræfterne i sekretariatet, når klubben holder deres udvidede årlige klubstævne og sidste år, arrangerede hun på egen hånd klubbens interne ridestævne. Forbillede for andre unge Det er Idrætsrådet i Rebild Kommune, der udpeger vinderen, og argumenterne for at vælge Stine Ravn stod nærmest i kø. - Hun udviser stort engagement i klubben og har startet nye initiativer. Derudover har hun en stor social forståelse og har med flere klubarrangementer rystet medlemmerne sammen på tværs af alder, udtalte Birgit Skovmand, der er medlem af Idrætsrådet. Med prisen fulgte en check til vinderen på 5000 kroner.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.