200.000 sponsorkroner til elitehåndbold

Kommunen klar med sponsorat til Mors-Thy Håndbold - pengene giver profilering THISTED: Der er penge i elitehåndbold, og for Mors-Thy Håndbold A/S er der nu 200.000 ekstra sponsorkroner at gøre godt med, efter at et flertal i Thisted Kommunes økonomiudvalg tirsdag sagde ”ja” til klubbens ansøgning om et kommunalt sponsorat. Kun Arne Hyldahl (V) tog forbehold overfor beslutningen. - Vi giver sponsoratet efter de samme principper som Morsø Kommune, og derfor skal vi nu drøfte med klubben, hvordan sponsoratet skal udmøntes, siger borgmester Erik Hove Olesen (S) som understreger, at udsigten til at håndbold på eliteplan kan ”brande” kommunen var en væsentlig årsag til beslutningen. - I forvejen har vi talt en del om, hvordan vi bedst muligt brander den nye kommune, og det her kan være en rigtig god måde, siger borgmesteren. Erik Hove Olesen understreger samtidig, at beslutningen på ingen måde giver præcedens i forhold til andre klubber. - Vi kan måske godt sidde med en fornemmelse af, at der er mange andre klubber, som vil henvende sig om sponsorater, men til dem må vi sige, at den konkrete beslutning er truffet alene på baggrund af den mulighed der er for at eksponere Thisted Kommune gennem sponsoratet til Mors-Thy Håndbold. Klubben har for 2008 allerede et tilsagn fra Morsø Kommune om et sponsorat på 164.000 kroner plus moms, som blandt andet dækker trøjelogoer, bandereklamer samt kommunens logo samt en tekst på billetterne til klubbens hjemmekampe. @Byli.9.special.bund:Af Jens Fogh-Andersen jens.fogh.andersen@nordjyske.dk