2312 kvindeben i løb
Kvinder fik pulsen i vejret i Hadsund torsdag aften
Opdateret 15. maj 2013 kl. 16:24
HADSUND: Med 1156 tilmeldte til Kvindeløbet blev Hadsund torsdag aften udsat for en mindre invasion af løbeglade kvinder i alle aldre.
Antallet af deltagere er steget støt og roligt igennem de fire år, løbet er blevet afviklet, og man er nu tæt på at ramme den øvre grænse på 1200 løbere, som arrangørerne har fastsat for at sikre, at løberne også får en god oplevelse af et velafviklet arrangement med sig hjem.
Både arrangørerne, Beauté Pacifique, davinci Ristorante og Mariager Fjord OK, samt deltagerne kunne glæde sig over optimale forhold vejrmæssigt. Det var ikke sommervarmt, men solen skinnede under hele arrangementet.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.