24 timer ved årerne

Hadsund Roklubs årlige sponsor-event starter i dag.

Fredag kl. 14.30 starter Hadsund Roklub dette års 24 timers roning. 56 af klubbens roere skal det næste døgn rykke så mange kilometer som muligt ud af maskinen, der, som vanligt, er stillet op på Butikstorvet i Hadsund. Lørdag fra kl. 10 til 12.30 vil klubbens landsholdsroere, med verdensmester Jens Noll samt VM bronzevinder Christian Noll i spidsen, trykke maskinen helt i "bund". Så mød op, kig med og få en snak med de friske unge roere, lyder opfordringen fra kaproningschef Anders Toft Christiansen. Han fortæller, at klubben i forbindelse med sponsortegning til arrangementet har mødt en fantastisk velvilje. - Hver gang vi ror en kilometer får vi 208 kr. i kassen. Det skulle være motivation nok for at give den hele "armen". Alle indroede penge går beskåret til talentudvikling i Hadsund Roklub, fortæller Anders Toft Christiansen. De seneste to år har man roet godt 420 km, og kursen er altså sat mod godt 80.000 kroner til klubkassen.