25 år med arkivet for den lokale historie

Lokalhistorisk Forening for Vedsted og Omegn nyder stadig større bevågenhed

BIRKELSE:Med et veldækket kaffebord og fremvisning af arkivet tog bestyrelsen for Lokalhistorsik Forening for Vedsted og Omegn glade imod de mange gæster, som lørdag lagde vejen forbi for at fejre foreningens 25 års jubilæum. Formand Poul Gregersen fortæller, at arkivet bliver stadig mere brugt. Det har åbent en lørdag hver måned, men bestyrelsen viser det også gerne frem på andre tidspunkter. - Der kommer op til tre fire stykker. De har enten noget med til vores samling, eller de vil søge efter deres familierødder, siger han. Desuden kommer skoleklasser jævnligt på besøg. -Og de vil jo gerne høre en historie, siger PoulGregersen, der har været formand siden 1999 og været med i bestyrelsen siden 1980. Foreningens første formand var EjnarSørensen, som sammen med kæmner Jens Chr. Jensen, Rysholt Lambertsen, A. C. Jacobsen og Else Lundsgaard Nielsen tog initiativ til foreningens oprettelse.

Forsiden