25 kampe til Store Kampdag

DRONNINGLUND:I et forsøg på at lave en anderledes og mere spændende fodboldweekend, har Dronninglund Fodbold placeret så mange af foreningens kampe på banerne ved Dronninglund Stadion som muligt i den kommende weekend. Der bliver tale om et gigantisk arrangement, idet 25 fodboldkampe vil blive afviklet på klubbens baner. Første kamp starter klokken 10, og det forventes, at sidste fløjt lyder ca. kl. 17.40. Det er klart, at ikke alle klubbens hold i denne spillerunde kan have fordel af hjemmebane. Derfor er der også hold, der må spille på fremmed græs. Sideløbende med at alle disse kampe afvikles, vil fodboldafdelingen afholde en mindre reception kl. 13 til 15. Anledningen er, at JBU har udgivet to bøger, hvori Dronninglund i årene 1950 til 2004 selvfølgelig er omtalt. Derudover udgives der en dvd og et større skrift om DIF’s Guldalderhold i 1960’erne. Sammen med alt dette er der også andre sjove aktiviteter som f.eks. en hoppeborg, fodtennis og konkurrence i jonglering og skud på mål. Der er også mulighed for at deltage i en gættekonkurrence med flotte præmier. Ungdomsrådet vil i forskellige boder bl.a. sælge slik, pølser og drikkevarer.