29-årig stjal indsamlingsbøsser

Aalborgenser uden dårlig samvittighed dømt for at have hash i fængslet

Arkivfoto

Arkivfoto

AALBORG:Dårlig samvittighed er åbenbart en mangelvare hos den 29-årige mand, der torsdag blev idømt fem måneders fængsel i byretten i Aalborg for vold, tyveri og besiddelse af narko.

I hvert fald havde den dømte ingen skrupler ved lørdag aften 16. marts at stjæle to af Røde Kors indsamlingsbøsser i Super Brugsen i Sjællandsgade i Aalborg.

Desuden er han flere gang blevet anholdt med hash og anden narko på sig til eget forbrug.

Flere tyverier

Også i Statsfængslet Kragskovhede har han formået at være i besiddelse af hash. Der blev fundet 23 gram hos ham.

Derudover har han stjålet tøj fra en forretning og en taske fra en bil samt brudt ind i en bolig i Nørresundby og taget computere samt en xbox.

Endelig nikkede han i august en anden mand en skalle, men forklarede i retten, at det var i selvforsvar.

Den 29-årige bad om betænkningstid i forhold til en anke til Vestre Landsret, oplyser anklager Christina Barnow.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.