36 elever på golfskole

Der venter PGA-træner Tommy Bitsch et travlt forår. Aabybro Golfklub har indledt uddannelsen af årets første elevhold, der tæller 36 deltagere.

Uddannelse 25. februar 2011 05:00

- Og der er allerede tilmeldinger til det næste hold, fortæller formand Niels A. Jensen. Søndag 10. april deltager klubben i den landsdækkende Golfens Dag med en åbent golfbane-dag, hvor interesserede får mulighed for at svinge med golfkøllerne på Høbækgaard. Denne aktivitet skal gerne give en yderligere tilgang til golfklubben. Klubbens generalforsamling samlede 80 medlemmer på Nordjyllands Mediecenter i Aabybro. - Klubben har investeret i bl.a. asfaltering af vejen til Høbækgaard, etablering af en indspilsgreen, indkøb af tromlemateriel og sprøjtemateriel til forbedring af greens, ny terrasse ved klubhuset samt i forbedringer på banen, berettede formanden. I 2010 blev der uddannet 82 golfspillere i klubben. Tommy Bitsch har også varetaget uddannelsen af klubbens juniorer og elitespillere på et højt fagligt niveau. Klubbens elitehold kvalificerede sig til at rykke op i 4. division fra 2011. Økonomisk fremlagde klubben er regnskab med et overskud på ca. 40.000 kr. Der var genvalg til Asger Hansen, Bo Hansen og Niels A. Jensen. Morten Christoffersen havde valgt at trække sig og blev afløst af Kjeld Svendsen. Jørgen Rasmussen og Bjarne Thomsen blev suppleanter.

Nyheder udvalgt til dig
Henter artikler...

Nordjyske Plus

Henter artikler...