Sæby

3F lokalt er i støbeskeen FUSION: Sammenlægningsplan for SiD, SiD Sæby og KAD

FREDERIKSHAVN:Sammenlægningen af SiD og KAD til Fagligt Fælles Forbund, populært kaldet 3F, fra 1. januar 2005 sætter sving i en række sammenlægningsplaner lokalt landet over. - Indtil videre bliver vi hver især siddende, hvor vi sidder, for sammenlægningsplanen er ikke færdigarbejdet endnu, oplyser næstformanden i SiD Frederikshavn, Ole Christensen. Lokalt arbejdes der ifølge Ole Christensen på, at SiD i Frederikshavn og Sæby går sammen i den ny lokale 3F, hvor den anden fusionspart KAD i forvejen omfatter både Frederikshavn og Sæby. Med de tre afdelinger under samme 3F-hat bliver der tale om 4000 medlemmer, hvoraf SiD i Frederikshavn alene bidrager med knap 2000. - Eftersom resultatet af urafstemningen om fusionen først lå klar 1. juni, har vi ikke for alvor kunnet nå at tage fat på spørgsmål om afdelingsdomicil, nyt formandskab og bestyrelse, og ej heller på de eventuelle administrative besparelser, der kan ligge i, at tre afdelinger går sammen til en, siger Ole Christensen. Ømme punkter Han erkender, at fusionen rejser en række ømtålelige spørgsmål, der internt måske nok kan give anledning til nogle slagsmål. - Men vores medlemmer har på de møder, der har været holdt, været positive over for sammenlægningen, og for mig at se, er det allervigtigste spørgsmål i en sådan sammenlægning at få de to hidtidige og forskellige kulturer smeltet sammen til en ny og velfungerende enhed, siger Ole Christensen. Han afviser samtidig at kulturspørgsmålet drejer sig om noget rent kønsspecifikt. - Her i SiD er 300 af vores medlemmer kvinder, så det er ikke nyt for os at arbejde sammen med kvinder, siger han. Det var fredag ikke mulighed for at få en kommentar fra KAD til den sammenlægningsplan, der skal bringes på plads i løbet af de kommende måneder.