Overenskomster

3F: Ny løn skal ændres

KØBENHAVN:De ufaglærte grupper i den offentlige sektor bliver snydt, når midlerne til ny løn fordeles, og derfor vil KAD og SiD's nye storforbund 3F have ny løn ordningen lavet om ved de kommende overenskomstforhandlinger. Formanden for 3F's offentlige gruppe Ellen Lykkegaard kræver, at man på forhånd fastlægger, hvordan pengene skal fordeles mellem faggrupperne. - Ny løn giver for lidt til vores medlemmer, fordi vi gang på gang ser, at arbejdsgiverne bruger midlerne på andre medarbejdergrupper. Vores medlemmer udgør en slags randarbejdskraft, fordi de ikke er de mest synlige. På en skole vil det være lærerne, der kommer i fokus og ikke rengøringsassistenterne, når de decentrale lønsummer skal fordeles. Det skal vi have lavet om på, siger, siger Ellen Lykkegaard til KAD og SiD's fælles hjemmeside. Torsdag bliver KAD og SiD officielt smedet sammen, når 3F holder stiftende generalforsamling i Aalborg. /ritzau/