400 berørte Tyrkiet-rejsende er hjemme igen
Fly er landet i Billund og København
Opdateret 21. november 2022 kl. 23:33
AALBORG: De cirka 200 feriegæster, som fredag skulle være fløjet til Aalborg fra ferien med Scanway/Tyrkiet Eksperten, er på vej hjem.
Nogle er måske allerede kommet til Nordjylland, efter at flere fly natten til søndag landede i henholdsvis København og Billund med de strandede feriegæster.
- Foreløbig er cirka 400 ud af 1500 feriegæster bragt hjem. Flyene er landet i Københavns Lufthavn og i Billund, og derfra er passagerer fragtet videre med bus til bl.a. Aalborg, fortæller pressechef Lene Toft fra SOS International, som tager sig af rejsearrangørens gæster efter konkursen.
Et fly til Aalborg
Ud over de fly, der allerede er landet, lander der yderligere fire i løbet af søndagen og to natten til mandag.
De fire søndag ankommer til København og Billund. Først natten til mandag klokken 01.45 lander der der et fly i Aalborg med strandede feriegæster fra Tyrkiet, ligesom der lander yderligere et i København.
Turister i Tyrkiet skal fortsat koordinere med lokale guider eller SOS International i forhold til hjemtransport.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.