50 år med fuld musik
Brovst Pigegarde blev fejret i stor stil i anledning af jubilæum
BROVST: Der var kaldt til stor festivitas, da Brovst Pigegarde lørdag holdt 50 års jubilæum. Festlighederne startede med, at Brovst Pigegarde og et tysk orkester, Musikzug Sventana, marcherede gennem byen. Efterfølgende blev der afholdt reception i Brovst Sports- & Kulturcenter, hvor man fik mulighed for at se tilbage på de forgangne 50 år i form af en udstilling.
Formand for Kultur-, Fritids- og Landdistriktsudvalget Helle Bak Andreasen (V) holdt på Jammerbugt Kommunes vegne en tale, hvor hun fremhævede den store arbejdsindsats, der bliver ydet i foreningen.
Hun tog fusen på alle og i særdeleshed på formanden for Brovst Pigegarde, Jette Nielsen, da hun præsenterede tre kvinder, som alle spillede i garden for 50 år siden - Joan Gresell, Inge Jensen og Minna Høgh. De bar flotte uniformer og spillede en fanfare til stor glæde for de mange fremmødte. Dagen sluttede med stor jubilæumsfest.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.