80 bestod golfskole

Begynderudvalget i Aabybro Golfklub uddannede sidste år omkring 80 nye golfspillere sammen med klubbens PGA-træner Tommy Bitsch. Han varetog også uddannelsen af klubbens juniorer og elitespillere.

PGA-træner Tommy Bitsch uddannede omkring 80 nye golfspillere sidste år hos Aabybro Golfklub. Arkivfoto

PGA-træner Tommy Bitsch uddannede omkring 80 nye golfspillere sidste år hos Aabybro Golfklub. Arkivfoto

Klubben har allerede 36 deltagere på årets først golfskole. - Det lykkedes klubbens elitehold gennem en stærk indsats at spille sig op i 3. division efter kun et år i 4. division, berettede formand Niels A. Jensen på generalforsamlingen. Den samlede 123 medlemmer på Nordjyllands MedieCenter. Klubbens juniorafdeling kunne notere sig en pæn fremgang såvel i antal medlemmer samt i resultater i de turneringer, som de deltog i. På økonomiområdet havde der gennem været en tilfredsstillende sammenhæng mellem indtægter og udgifter. Klubbens revisor, Carl Sivesgaard, fra Revisor Team Nord, oplyste, at klubben fik et positivt årsresultat på omkring 32.000 kroner. - Dette skal sammenholdes med ikke budgetterede udgifter i 2011 til flere store investeringer på godt 400.000 kroner, afslørede Niels A. Jensen. Der var genvalg til Vagn Kongsted, Ole Nøhr og Mai Brøndum, mens Birgit Vestergaard og Bjarne Thomasen blev suppleanter.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.